Preskoči na glavno vsebino

Narejeno doma: montessori zvočni valji

Ker me je pedagogika montessori čisto prevzela (predvsem zaradi pozitivnih sprememb v naši hiši), ne morem mimo dejstva, da sem postala tudi velika navdušenka montessori materialov. Slednji (poudarjam) niso bistvo te metode, nekaj malega o tem sem pisala TUKAJ.

Montessori materiali niso pripomočki, ki jih otroku ponudimo, da bi z njimi pridobil čimveč akademskega znanja, ampak jih ponudimo takrat (ali jih otrok sam izbere), ko opazimo, da je v njem velika želja po točno določenemu delu. S tem mu torej omogočimo, da razvija koncentracijo, ki je temelj za razvoj samodiscipline.

Večina teh materialov je zelo preprostih, zato se izdelave lotim kar sama, doma. Največji izziv je, da se čimbolj približam izvirniku. In poskusila sem tudi z montessori zvočnimi valji.

Zvočni valji sodijo med senzorične pripomočke. Izvirnik je sestavljen iz dveh škatlic, rdeče in modre. Rdeča škatlica vsebuje 6 valjev z rdečimi vrhovi, ki se po zvoku ujemajo z modro škatlico, prav tako s 6 valji z modrimi vrhovi. Delujejo kot igra spomina, z zvokom.

Potrebuješ:

1. 6 tulcev (alu folije ali plastičnih vrečk od Petrola (višina naših valjev je prb. 10,5 cm),
2. 12 lesenih kolesc, uporabila sem TA,
3. 12 lesenih izbočenih ploščic, uporabila sem TA,
4. različno vsebino (plastične perlice, riž, pesek, fižol, leseno kroglico),
5. rdečo in modro akrilno barvo,
6. čopič,
7. barvni papir ali vodoodporno pisalo,
8. lepilo.

Postopek:

1. tulec razreži na dva enaka dela (potrebuješ 12 enako dolgih manjših tulcev);

2. luknjici na lesenem kolescu prekrij s papirjem in nato kolesca prilepi na en konec tulca (naj se suši prb. 24 ur);

3. 6 lesenih ploščic pobarvaj z rdečo, 6 pa z modro akrilno barvo (naj se suši prb. 8 ur);

4. naslednji dan dodaj različno vsebino v valje (pari se morajo količinsko ujemati, zato je priporočljivo tehtanje);

6. na drugi (še odprt) del tulca prilepi pobarvane ploščice (tudi to naj se suši prb. 24 ur);

7. na dnu (kjer so kolesca) označi vsak par, ali z barvo, ali s številko.

To je vse.

Pri nakupu lesenih kolesc in ploščic je potrebna ustrezna izbira pravih dimenzij, saj se morajo prilegati tulcu (najbolje je en primer tulca odnesti s sabo v trgovino).

Kako se igramo pri nas doma?
Zaenkrat na 2 načina, in sicer:

1. iščemo pare,

2. razvrščamo po zvoku (od nežnega do glasnega in obratno).

Veselo ustvarjanje vam želim!

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Značilnosti letnih časov - karte

Pripravila sem nove karte in z veseljem jih delim s tabo - značilnosti letnih časov in oblačila, najdeš jih tu: jesen , zima , pomlad , poletje , oblačila . Koledar narave (fenološki koledar) lahko kupiš tu: Inštitut za gozdno pedagogiko .  Potrebuješ še rdeče, modre, zelene in rumene lističe za imena mesecev (glej sliko zgoraj ali spodaj). Veselo ustvarjanje ti želim.

Didaktični material: mesečni koledar

Poleg linearnega traku enega leta (najdeš ga TU ) sem otrokoma pripravila še mesečni koledar. Koledar, ki je narejen v didaktične namene in pri katerem sem uporabila nekaj montessori materiala (barvna zrna, obarvane črke ter barvno definiranje letnih časov), omogoča otroku, da spoznava: 1. dneve v tednu; 2. mesece (predhodnik, sedanjik, naslednik); 3. letne čase, nekatere značilnosti le-teh; 4. simbole številk (1-31) in dejansko količino s preštevanjem zrn (objavo o zrnih najdeš TU ); 5. ter nekaj slovenskih praznikov in enega ameriškega (predvsem zaradi navdušenja nad praznikom svojih dveh otrok, hihi).  Predlogam sem dodala še nekaj oznak za označevanje rojstnih dni, obisk knjižnice in trgovine ter počitnice. Slednje označuje hiška, ki jo postavimo le na prvi dan. Vsekakor pa lahko, če vam ideja ugaja in jo nameravate uporabiti tudi pri vas doma,  oznake (ki sem jih sama plastificirala, saj bodo tako lahko v uporabi več let) uporabljate po svojih željah.

Poskus: kalitev fižola

Fižolčkov, ki sta jih pripravila za kalitev, nista želela kasneje posaditi v vrt, ampak sta rast rastline opazovala raje v kozarčku, dokler je bilo to mogoče (kot je že vidno na sliki, haha). Neprecenljivo ju je bilo opazovati - njuno veselje in čudenje, vsak dan znova - najprej pri kalitvi semena, nato še med rastjo rastline. Za poskus potrebuješ nekaj fižolov (ki jih preko noči namočiš v vodo), manjši steklen kozarec in papirnate brisačke ali vato. Vato natlačiš v kozarec, jo namočiš z vodo ter ob steno kozarca in vate vstaviš fižolčke. Postaviš na svetlo mesto v prostoru. Otrokova naloga naj bo skrb za to, da je vata skozi ves proces namočena (vendar ne preveč).  Z opazovanjem kalitve semen sta otroka ponovno spoznavala, da je rastlina živo bitje, da iz semena zraste nova rastlina, kaj se z rastlino med rastjo dogaja ter kaj rastlina potrebuje za uspešno rast. Veliko veselja pri opazovanju!