Preskoči na glavno vsebino

Igra tišine

Igra tišine je eden izmed elementov pedagogike montessori. Popolnoma me je prevzela, saj z igro otroku omogočamo, da se umiri in poveže s seboj.

Otrok se uči nadzorovanja in zavedanja svojega telesa, kar zahteva njegovo samodisciplino. Slednja gradi občutek samozavesti in neodvisnosti.

Mi smo začeli na sprehodih. Otroka sem večkrat povabila, da smo poslušali korake. Ali ko smo sedli na klopco, da smo poslušali zvoke iz narave. Pa letalo, ki ga je bilo poleti večkrat slišati, in seveda traktorje, haha.

Zdaj že skoraj leto dni to počnemo tudi s svečko, vrtavko ali peščeno uro za jedilno mizo.

Potrebna je vaja in prav nič ni narobe, če ne uspe vedno. Znižaj pričakovanja in vztrajaj. Na začetku naj bo vaja kratka (npr. 10 sekund), potem pa postopoma podaljšuj čas. Opazuj otroka in mu sledi, ker bo nakazal, če zmore več.

Kdaj jo izvajamo? 

Različno. Odvisno od situacije.

Kaj pa živahni otroci?

Tudi zmorejo.

Sčasoma to postane navada. Starejši večkrat reče mami, ugasnil bom radio, potrebujem tišino.

O, dragi moj otrok, tudi sama jo potrebujem.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Značilnosti letnih časov - karte

Pripravila sem nove karte in z veseljem jih delim s tabo - značilnosti letnih časov in oblačila, najdeš jih tu: jesen , zima , pomlad , poletje , oblačila . Koledar narave (fenološki koledar) lahko kupiš tu: Inštitut za gozdno pedagogiko .  Potrebuješ še rdeče, modre, zelene in rumene lističe za imena mesecev (glej sliko zgoraj ali spodaj). Veselo ustvarjanje ti želim.

Didaktični material: mesečni koledar

Poleg linearnega traku enega leta (najdeš ga TU ) sem otrokoma pripravila še mesečni koledar. Koledar, ki je narejen v didaktične namene in pri katerem sem uporabila nekaj montessori materiala (barvna zrna, obarvane črke ter barvno definiranje letnih časov), omogoča otroku, da spoznava: 1. dneve v tednu; 2. mesece (predhodnik, sedanjik, naslednik); 3. letne čase, nekatere značilnosti le-teh; 4. simbole številk (1-31) in dejansko količino s preštevanjem zrn (objavo o zrnih najdeš TU ); 5. ter nekaj slovenskih praznikov in enega ameriškega (predvsem zaradi navdušenja nad praznikom svojih dveh otrok, hihi).  Predlogam sem dodala še nekaj oznak za označevanje rojstnih dni, obisk knjižnice in trgovine ter počitnice. Slednje označuje hiška, ki jo postavimo le na prvi dan. Vsekakor pa lahko, če vam ideja ugaja in jo nameravate uporabiti tudi pri vas doma,  oznake (ki sem jih sama plastificirala, saj bodo tako lahko v uporabi več let) uporabljate po svojih željah.

Didaktični materiali: prometni znaki

Do vrtca se z otrokoma odpravimo kar peš. Imamo srečo, ker je od naše hiše oddaljen samo 250 m, pa vendar je pot dolga vsaj 20 minut. Ha, vedoželjna otroka v obdobju 'zakajev'. Na poti srečamo raznorazna bitja in stvari, med katerimi se znajdejo tudi prometni znaki. Pot izkoristiva tudi za to, da otroka opozarjava na nevarnosti v prometu. In ker je učenje skozi igro res fina stvar, sem jima za igro z vozili pripravila še lesene prometne znake. Potrebuješ: 1. predlogo s prometnimi znaki, 2. lesena kolesca, TA , 3. lesene palčke, TE , 4. škarje in lepilo. Postopek: 1. oblike prilepi na trši papir ali jih plastificiraj (kakor želiš), 2. paličice vtakni v luknjice na kolescih, dodaj lepilo, 3. na vrhu paličic prilepi z vročim lepilom izrezane prometne znake. To je vse. Nasvete za varno pot v šolo in domov najdeš  TU !