Preskoči na glavno vsebino

Ustvarjalni kotiček: naši najlepši velikonočni pirhi

Najlepši pa zato, ker sta jih otroka prvič pobarvala čisto sama.

Ko ustvarjam z otrokoma, vedno izberem preprosto ustvarjanje brez posebnih navodil - vključuje predvsem barvanje, risanje, rezanje s škarjami, izrezovanje z modelčki in luknjači ter lepljenje. S tem se otroka sproščata, razvijata domišljijo in izražata svojo kreativnost. Večkrat pa tudi med ustvarjanjem starejši sin podoživlja dogodke dneva in pripoveduje o stvareh, o katerih sicer ne bi. Zato je ustvarjanje v naši hiši zelo priljubljeno in pomembno, saj se s tem lažje približam otrokoma in hitreje zaznam njuno morebitno stisko (ne vedno uspešno).

Letos sem za barvanje pirhov izbrala zelo preprosto (a mi na prvi vtis ni tako delovalo :)) 'tie-dye' tehniko, nad katero me je popolnoma navdušila Sanja, avtorica bloga Žogice in kravate, njen zapis najdeš TUKAJ. Zelo sem ji hvaležna za delitev ideje, ker je v naši hiši sprožila neprecenljivo doživetje, veselje otrok ob barvanju pravih jajc in ob odvijanju pravih pirhov. Takšne male radosti napolnijo dom s srečo. In to je vse, kar šteje.

Za 'tie-dye' pirhe potrebuješ:

1. jajca,
2. alkoholni kis (če niso bela jajca),
3. papirnate brisačke,
4. elastike,
5. jedilne barve (kupila sem TE pri najboljšem sosedu),
6. olje.

Postopek naših pirhov:

1. jajca (najboljša so domača ali hlevske reje, zaradi močne lupine, da ne razpokajo) previdno položiš v hladno vodo in alkoholni kis v razmerju 1:1,

2. ko zavrejo, kuhaš 10-15 min,

3. po kuhanju jajca opereš in nežno zdrgneš s čisto gobico,

4. nato jih zaviješ v papirnato brisačko ter na enem koncu zapreš z elastiko,

5. jedilne barve pripraviš po navodilu v kozarčkih, priložiš žličke ali kapalke,

6. povabiš otroke k barvanju,

7. po končanem barvanju jajca pustiš zavita vsaj 8 ur, nato jih odviješ

8. ter natreš z oljem.

Pirhi so prava umetnina, vsak je drugačen, unikaten.

Drugo leto ponovimo, če nas Sanja ne preseneti s kakšno novo idejo.




Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Didaktični material: mesečni koledar

Poleg linearnega traku enega leta (najdeš ga TU ) sem otrokoma pripravila še mesečni koledar. Koledar, ki je narejen v didaktične namene in pri katerem sem uporabila nekaj montessori materiala (barvna zrna, obarvane črke ter barvno definiranje letnih časov), omogoča otroku, da spoznava: 1. dneve v tednu; 2. mesece (predhodnik, sedanjik, naslednik); 3. letne čase, nekatere značilnosti le-teh; 4. simbole številk (1-31) in dejansko količino s preštevanjem zrn (objavo o zrnih najdeš TU ); 5. ter nekaj slovenskih praznikov in enega ameriškega (predvsem zaradi navdušenja nad praznikom svojih dveh otrok, hihi).  Predlogam sem dodala še nekaj oznak za označevanje rojstnih dni, obisk knjižnice in trgovine ter počitnice. Slednje označuje hiška, ki jo postavimo le na prvi dan. Vsekakor pa lahko, če vam ideja ugaja in jo nameravate uporabiti tudi pri vas doma,  oznake (ki sem jih sama plastificirala, saj bodo tako lahko v uporabi več let) uporabljate po ...

Značilnosti letnih časov - karte

Pripravila sem nove karte in z veseljem jih delim s tabo - značilnosti letnih časov in oblačila, najdeš jih tu: jesen , zima , pomlad , poletje , oblačila . Koledar narave (fenološki koledar) lahko kupiš tu: Inštitut za gozdno pedagogiko .  Potrebuješ še rdeče, modre, zelene in rumene lističe za imena mesecev (glej sliko zgoraj ali spodaj). Veselo ustvarjanje ti želim.

Didaktični materiali: prometni znaki

Do vrtca se z otrokoma odpravimo kar peš. Imamo srečo, ker je od naše hiše oddaljen samo 250 m, pa vendar je pot dolga vsaj 20 minut. Ha, vedoželjna otroka v obdobju 'zakajev'. Na poti srečamo raznorazna bitja in stvari, med katerimi se znajdejo tudi prometni znaki. Pot izkoristiva tudi za to, da otroka opozarjava na nevarnosti v prometu. In ker je učenje skozi igro res fina stvar, sem jima za igro z vozili pripravila še lesene prometne znake. Potrebuješ: 1. predlogo s prometnimi znaki, 2. lesena kolesca, TA , 3. lesene palčke, TE , 4. škarje in lepilo. Postopek: 1. oblike prilepi na trši papir ali jih plastificiraj (kakor želiš), 2. paličice vtakni v luknjice na kolescih, dodaj lepilo, 3. na vrhu paličic prilepi z vročim lepilom izrezane prometne znake. To je vse. Nasvete za varno pot v šolo in domov najdeš  TU !