Preskoči na glavno vsebino

Narejeno doma: montessori dišeče stekleničke

Otrok je 'senzorični raziskovalec' (sensorial explorer). Okolje proučuje in začenja razumeti skozi svoja čutila. Drži, kajne?

Ker najina otroka zelo rada sodelujeta pri pripravi hrane, predvsem starejši, sem tudi tokrat pripravila preprosto senzorično dejavnost z dišečimi stekleničkami, ki je primerna, na različne načine, za mlajše in starejše otroke.

Uporabila sem zelišča z vrta.

Pripravila sem 4 pare dišečih stekleničk (lahko tudi manj ali več, odvisno od otroka).

Montessori dišeče stekleničke (smelling jars) sodijo med senzorične pripomočke. Izvirnik je sestavljen iz 6 parov. Delujejo kot igra 'spomin', z vonjem.

Potrebuješ:

1. 8 praznih stekleničk,
2. 3 tulce (alu folija),
3. rdeč in moder papir,
4. škarje ali luknjač,
5. lepilo,
6. zelišča,
7. 3-delne kartice 'ZELIŠČA' (čakajo te na koncu zapisa :)).

Postopek:

1. stekleničke in pokrovčke temeljito operi in osuši ter s kovinsko mrežico zdrgni ostanke lepila,

2. nato pokrovčke označi z rdečimi (4) in modrimi (4) krogci,

3. na dnu stekleničke označi vsak par s številko,

4. v stekleničko vstavi tulec (da ni vidna vsebina),

5. dodaj zelišča (najbolje posušena),

6. plastificiraj kartice, nato izreži. To je to.

Kako se igramo pri nas doma?

1. iščemo pare samo s karticami,

2. iščemo pare s karticami in vejicami zelišč,

3. iščemo pare s stekleničkami,

4. iščemo pare s karticami in stekleničkami.

Kaj otrok pridobi s pripravljenim materialom? Česa novega se nauči?

S stekleničkami otrok izboljšuje koncentracijo in vohalne občutke.

S karticami bogati besedni zaklad in se pripravlja na prvo branje.

KARTICE zate: 3-delne kartice 'ZELIŠČA' .
doma pripravljene montessori dišeče stekleničke

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Didaktični material: mesečni koledar

Poleg linearnega traku enega leta (najdeš ga TU ) sem otrokoma pripravila še mesečni koledar. Koledar, ki je narejen v didaktične namene in pri katerem sem uporabila nekaj montessori materiala (barvna zrna, obarvane črke ter barvno definiranje letnih časov), omogoča otroku, da spoznava: 1. dneve v tednu; 2. mesece (predhodnik, sedanjik, naslednik); 3. letne čase, nekatere značilnosti le-teh; 4. simbole številk (1-31) in dejansko količino s preštevanjem zrn (objavo o zrnih najdeš TU ); 5. ter nekaj slovenskih praznikov in enega ameriškega (predvsem zaradi navdušenja nad praznikom svojih dveh otrok, hihi).  Predlogam sem dodala še nekaj oznak za označevanje rojstnih dni, obisk knjižnice in trgovine ter počitnice. Slednje označuje hiška, ki jo postavimo le na prvi dan. Vsekakor pa lahko, če vam ideja ugaja in jo nameravate uporabiti tudi pri vas doma,  oznake (ki sem jih sama plastificirala, saj bodo tako lahko v uporabi več let) uporabljate po ...

Značilnosti letnih časov - karte

Pripravila sem nove karte in z veseljem jih delim s tabo - značilnosti letnih časov in oblačila, najdeš jih tu: jesen , zima , pomlad , poletje , oblačila . Koledar narave (fenološki koledar) lahko kupiš tu: Inštitut za gozdno pedagogiko .  Potrebuješ še rdeče, modre, zelene in rumene lističe za imena mesecev (glej sliko zgoraj ali spodaj). Veselo ustvarjanje ti želim.

Didaktični materiali: prometni znaki

Do vrtca se z otrokoma odpravimo kar peš. Imamo srečo, ker je od naše hiše oddaljen samo 250 m, pa vendar je pot dolga vsaj 20 minut. Ha, vedoželjna otroka v obdobju 'zakajev'. Na poti srečamo raznorazna bitja in stvari, med katerimi se znajdejo tudi prometni znaki. Pot izkoristiva tudi za to, da otroka opozarjava na nevarnosti v prometu. In ker je učenje skozi igro res fina stvar, sem jima za igro z vozili pripravila še lesene prometne znake. Potrebuješ: 1. predlogo s prometnimi znaki, 2. lesena kolesca, TA , 3. lesene palčke, TE , 4. škarje in lepilo. Postopek: 1. oblike prilepi na trši papir ali jih plastificiraj (kakor želiš), 2. paličice vtakni v luknjice na kolescih, dodaj lepilo, 3. na vrhu paličic prilepi z vročim lepilom izrezane prometne znake. To je vse. Nasvete za varno pot v šolo in domov najdeš  TU !