Preskoči na glavno vsebino

Narejeno doma: (montessori) stojalo za barvice


V ustvarjalnem kotičku so barvice in voščenke nepogrešljiv material, saj otroci načeloma radi čečkajo, rišejo, pišejo.

Težava se pojavi, ko je treba pospraviti goro raztresenih barvic. No, vsaj pri nas se je pojavila. Dan za dnem. Dokler nisem barvic razvrstila tako, kot v montessori učilnicah, v posamezne barvne lončke.

A ker sta lončke otroka ves čas premikala, sva s partnerjem naredila še stojalo, na katerem lončki niso fiksni, kar omogoča uporabo samo enega ali več hkrati.

In prav zares deluje.

Zdaj so barvice po uporabi skrbno shranjene in razvrščene v svojih lončkih, na stojalu.

Izvirnik je sestavljen iz 11 barvnih posodic (še bele in sive).

Potrebuješ:

1. 1 leseno desko,
2. 9 majhnih steklenih kozarčkov (naše sem kupila v Tediju, primerni so tudi Frutkovi),
3. barvni papir,
4. škarje/luknjač,
5. lepilo,
6. brusni papir,
7. kronsko žago.

Postopek:

1. razpolovi desko (končni izdelek je v velikosti 13x30 cm),

2. s kronsko žago naredi (ali prosi nekoga, da to naredi namesto tebe, kot jaz :)) luknje v obsegu kozarčkov (slika 1),

3. deski dobro zbrusi,

4. nato ju zalepi in obteži za 24 ur,

5. če želiš, ju lahko premažeš z zaščitnim lakom za les,

6. na kozarčke nalepi barvne krogce.

To je to.

Kaj otrok pridobi s pripravljenim materialom? Česa novega se nauči?

Uči se reda in skrbi za material. Razvrščanja (prva matematika). Bogati besedni zaklad. Prepoznava barve.

Barvice je potrebno shranjevati s konico navzgor, da se ne zlomi (pri nas so zaenkrat še vedno s konico navzdol :)).

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Didaktični material: mesečni koledar

Poleg linearnega traku enega leta (najdeš ga TU ) sem otrokoma pripravila še mesečni koledar. Koledar, ki je narejen v didaktične namene in pri katerem sem uporabila nekaj montessori materiala (barvna zrna, obarvane črke ter barvno definiranje letnih časov), omogoča otroku, da spoznava: 1. dneve v tednu; 2. mesece (predhodnik, sedanjik, naslednik); 3. letne čase, nekatere značilnosti le-teh; 4. simbole številk (1-31) in dejansko količino s preštevanjem zrn (objavo o zrnih najdeš TU ); 5. ter nekaj slovenskih praznikov in enega ameriškega (predvsem zaradi navdušenja nad praznikom svojih dveh otrok, hihi).  Predlogam sem dodala še nekaj oznak za označevanje rojstnih dni, obisk knjižnice in trgovine ter počitnice. Slednje označuje hiška, ki jo postavimo le na prvi dan. Vsekakor pa lahko, če vam ideja ugaja in jo nameravate uporabiti tudi pri vas doma,  oznake (ki sem jih sama plastificirala, saj bodo tako lahko v uporabi več let) uporabljate po ...

Značilnosti letnih časov - karte

Pripravila sem nove karte in z veseljem jih delim s tabo - značilnosti letnih časov in oblačila, najdeš jih tu: jesen , zima , pomlad , poletje , oblačila . Koledar narave (fenološki koledar) lahko kupiš tu: Inštitut za gozdno pedagogiko .  Potrebuješ še rdeče, modre, zelene in rumene lističe za imena mesecev (glej sliko zgoraj ali spodaj). Veselo ustvarjanje ti želim.

Dobrodošli!

Vesela sem, da si tu in bereš moj prvi zapis. Naj se predstavim. Sem Tanja. Mama dveh fantov , ki štejeta dve in štiri leta. Zaradi njiju je v naši hiši veliko živžava. In zaradi njiju sem našla svoje pravo poslanstvo. V pedagogiki montessori , ki izhaja iz ljubezni do otroka. Uspešno jo vključujemo tudi v naš družinski vsakdan. Temu primerne bodo tudi moje objave. S tabo bom delila utrinke iz naše hišice na Goriškem, kjer smo upočasnili tempo življenja, da se lahko bolje spoznamo in prilagajamo drug drugemu ter iščemo srečo v majhnih stvareh. Na mojem spletnem dnevniku ne bo vzgojnih nasvetov, le pristopi, ki delujejo pri nas, saj se s partnerjem vsak dan znova soočava in sproti učiva, kako mirno pluti skozi življenje z otrokoma. Z veseljem bom pa delila naše preproste in cenovno dostopne ustvarjalne "projekte", in vesela bom, če ti bodo v navdih. Tako, toliko za zdaj. Želim ti vesele velikonočne praznike.                   ...